Kampania promująca picie wody z kranu

Czy w Starogardzie można pić wodę bezpośrednio z kranu?

TAK!

Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego w miejscu, w którym prawie każdy ma bezpośredni dostęp do wysokiej, jakości wody w domu, wciąż wydaje się pieniądze na filtry czy wodę butelkowaną, co jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne, zmobilizowała nasze Przedsiębiorstwo do rozpoczęcia kampanii informacyjnej. 

Kampania „Wprowadzamy nową modę, wszyscy piją z kranu wodę”. Prowadzona będzie przez długi czas i skierowana do wszystkich starogardzian. Jej głównym celem jest zachęcenie do picia wody z kranu poprzez dostarczanie informacji o jej, jakości. Bo starogardzka kranówka jest bezpieczna i wartościowa dla zdrowia, ekologiczna i oczywiście najtańsza.

Do kranów mieszkańców naszego miasta dociera woda bardzo dobrej jakości. Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej.

Starogardzka kranówka wydobywana jest z czwartorzędowego poziomu wodonośnego i to, czym może się poszczycić Przedsiębiorstwo STAR-WiK, to fakt, że woda uzdatniana jest w sposób naturalny. Nie dodaje się do niej chloru ani innych chemicznych dodatków.

Przyglądając się temu, co niepokoi mieszkańców Starogardu, Przedsiębiorstwo, poprzez swoje działania będzie musiało zmierzyć się z wieloma mitami na temat wody kranowej.

Panuje powszechna opinia, że picie wody kranowej odpowiada za powstawanie kamieni nerkowych oraz żółciowych czy to, że w wodzie są szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Dr n. med. Łukasz Balwicki z Katedry Chemii Analitycznej, Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, jako partner merytoryczny ogólnopolskiej kampanii PIJĘ WODĘ Z KRANU obala ten mit już od kilku lat.

Szkodliwych bakterii także nie odnotowuje się w starogardzkiej wodzie. Jakość wody Przedsiębiorstwo STAR-WiK na bieżąco monitoruje i kontroluje we własnym laboratorium oraz niezależnych laboratoriach zewnętrznych. Nadzór nad jakością wody prowadzi ponadto Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim.

Sporo osób zastanawia się czy wodę przegotować czy nie?

Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu, – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.

Niektórzy używają filtrów, jednak niewiele osób zastanawia się, co dany filtr oczyszcza i czy w ogóle jest potrzebny?

Jakość wody, to nie jedyne informacje, które będą docierać do mieszkańców. Woda ma ogromne znaczenie w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji. Jest nieodłącznym elementem zdrowia czy profilaktyki nadwagi i otyłości. Ten problem społeczny także będzie poruszany podczas działań promocyjnych.

Wszystkie te informacje są bardzo ważną częścią naszej kampanii. O tym, że „woda z kranu jest ok” dowiedzą się przedszkolaki, uczniowie, dorośli i seniorzy. Oprócz cyklu spotkań edukacyjnych, bannerów i ulotek, a także coraz większej ilości poidełek w placówkach na terenie miasta, czy nieodpłatnego podawania wody z kranu w placówkach gastronomicznych, nikt nie przeoczy na pewno stoiska informacyjno-edukacyjnego podczas Triathlonu ani saturatora na VI Wielkim Jarmarku Kociewskim – Dni Starogardu 2018.

Ta strona używa plików cookies

Tutaj można uzyskać więcej informacji na ich temat oraz naszej Polityki prywatności-

Polityka prywatności

Wyrażam zgodę na instalację i używanie